Skip to content

Indiana Governor Mike Pence

< Back | Agency Home | Submit Events >

Search events. View events.
  Governor Submit Events
Welcome to the IN.gov Calendar. Please use the Help button to the right for any assistance while using the Calendar.
Click for help in using calendar displays. Print the contents of the current screen.

Advanced Search (New Search)
  From:
  To:

 

 


Submit
Entry Details
Notify me if this event changes.Add this event to my personal calendar.Email this entry to a friend.
Go Back
[GOV] Governor Pence Names Appointees to Multiple Boards and Commissions
Start Date: 7/21/2014Start Time: 12:00 AM
End Date: 7/21/2014
Entry Description

Indianapolis – Governor Mike Pence recently named the following individuals to boards and commissions.

 

War Memorials Commission

 

  1. Bruno Riboni (St. Joseph Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

 

Department of Financial Institutions Board of Directors

 

  1. Michael Davis (Delaware Co.), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018
  2. Mark Schroeder (DuBois Co.), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018

 

Criminal Justice Institute Board of Trustees

 

  1. Andrea McCord (Lawrence Co.), appointed to serve a four-year term through July 1, 2018

 

Workforce Innovation Council

 

  1. Melanie Hart (Monroe Co.), appointed to serve a two-year term through June 30, 2016
  2. Randall W. Collins (Grant Co.), appointed to serve a two-year term through June 30, 2016

 

Motor Vehicle Sales Advisory Committee

 

  1. Kenneth “David” Bane (Wayne Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

 

Statewide 911 Board

 

  1. Brad Meixell (Clark Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017
  2. Edward Reuter (Bartholomew Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017
  3. John Hohlier (Hamilton Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017
  4. Stephen Reid (Hendricks Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017
  5. Wesley Bennett (Hendricks Co.) reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017

 

Little Calumet River Basin Development Commission

  1. Raymond Kasmark (Lake Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018
  2. David Castellanos (Lake Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018

 

Charter School Board

 

  1. B.R. Lane (Lake Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018

 

Governor’s Adoption Committee

 

  1. Sharon Pierce (Boone Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  2. Karen Sauer (Marion Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  3. Zachary Kester (Morgan Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  4. Gregg Ellis (Marion Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  5. Jane Bisbee (Lake Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  6. Tamara Wilson (Hendricks Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  7. Honorable Stephen Galvin (Monroe Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  8. Honorable Dana Kenworthy (Grant Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015
  9. Michele Jackson (Marion Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

 

Domestic Violence Prevention and Treatment Council

 

  1. Robin Pfeiffer (Allen Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017
  2. Paula Sites (Johnson Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

 

Indiana Spinal Cord & Brain Injury Research Fund Board

 

  1. Kira Hudson (Marion Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018
  2. Henry Feuer (Marion Co.), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018

 

Natural Resources Commission

 

  1. Jane Ann Stautz (Marion Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017
  2. Bryan Poynter (Hamilton Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017
  3. R.T. Green (Allen Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017
  4. Robert Wright (Vigo Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017

 

###

Location Information:
Statewide
IN
Contact Information:
Name: Christy Denault
Phone: 317-233-9997
Email: cdenault@gov.in.gov
Default
Entry Type:
Press Release
Entry Category:
  • Announcements
  • IN.gov Category:
  • About Indiana
  • Agency Name
    Governor

    Calendar software powered by Active Data Calendar   
    Select item(s) to Search








    Select item(s) to Search
    Select item(s) to Search

    Select item(s) to Search